Види водних біоресурсів у водоймах Сумської областіСУДАК

Судак має веретеноподібне подовжене тіло, вкрите дрібною, глибоко і міцно сидячою лускою. У судака потужні ікла чергуються з поруч дрібнішими зубами. Нереститься зазвичай вперше на 3-4 році життя. Нерест відбувається навесні, коли температура води доходить до позначки близько 8 градусів. Самка відкладає ікру на глибоко розташовані під водою кореневища, а самець після запліднення охороняє ікру і мальків. Мальки, що з’явилися на світ, спочатку харчуються зоопланктоном, але через кілька тижнів починають хижачити поїдаючи ще менше  за розмірами потомство інших риб. У теплий період року тримається на глибинах 2-5 м. Активний як вдень, так і в ночі, притому вночі заходить на мілини, а вдень відходить на глибші місця. Зазвичай віддає перевагу піщаному або гальковому дну, особливо якщо там присутні крупні об’єкти (корчі тощо), котрі можна використовувати як укриття, оскільки судак є переважно засадним хижаком.


ОКУНЬ

Окунь водиться в річках,  озерах, ставках, водосховищах. Своїм виглядом і кольором помітно відрізняється від інших риб. Тулуб покритий дрібною, міцно сидячою в шкірі лускою без слизу. Рот озброєний безліччю дрібних і досить гострих зубів. Спинних плавців два. Статевої зрілості окунь досягає рано: самці -в 1-2 роки, самиці – в 3-4. Нерест відбувається за температури води від 7 до 15 0С. Ікру відкладають на підводну рослинність, корчі, коріння дерев. Окуні, живуть в прозорій воді з піщаним або глинистим дном світлого розфарбуванням.  Улюбленими місцями дрібних і середніх окунів є порослі осокою, очеретом та іншою рослинністю заплави, де вони влаштовують засідки на дрібну рибку. Великі воліють глибокі вири, ями і виходять  звідти на жирування лише вранці та ввечері.


ЙОРЖ

Тіло його коротке, але досить високе,стисле з боків, вкрите дрібною лускою і густим шаром слизу. Рот має м’ясисті губи і оснащений безліччю зубів.  Тримається зграями у озерах, річках,  міграції здійснюють рідко, тільки на нерест і на зимівлю. Статевої зрілості йорж звичайно досягає у віці 2-3 роки, при розмірах тіла близько 11-12 сантиметрів. Ікру відкладає на дуже широкий спектр субстратів на глибині 3 метри та менше, при цьому її не охороняючи.


ЙОРЖ НОСАР

Тіло видовжене, невисоке, стиснуте з боків. Спинний плавець складається з двох сполучених між собою частин. Хвостовий плавець з незначною виїмкою. Голова видовжена, клиноподібна. Рило видовжене. Рот невеликий, нижній, висувний. На щелепах велика кількість дрібних зубів. На задньому краї зябрових кришок слабкі, загострені шипи. Уздовж задніх та нижніх країв передкришок гострі шипи. Довжина тіла 20 см, маса — до 200 г. Тривалість життя 8–10 років. Верх тіла жовтавий, спина та боки з бурувато-зеленавим полиском, черево біловасте. На спині та боках тіла, а також на перетинках передньої колючої частини спинного плавця є чітко окреслені округлі чорні плями. Хвостовий плавець сіруватий, решта плавців світло-біловаті.


ЩУКА

Щука вважається найпоширенішим хижаком серед риб. Найбільш комфортні місця помешкання для щуки – річки з уповільненою течією, озера, водосховища. Забарвлення тіла плямисто-смугасте, світлі смуги проходять вздовж та поперек тіла. Тіло щуки має видовжену стрілоподібну форму. Голова сильно видовжена, нижня щелепа видається вперед. Зуби на нижній щелепі мають різний розмір і слугують для захвату жертви. Нерест щуки починається при температурі води від 4 до 6 0С, що припадає на кінець березня – початок квітня. Це явище має груповий характер, - в кожній групі лише одна самка, яку супроводжує кілька самців (до 5 особин). Зазвичай такі групи рухаються повільно, продовжуючи полювати. Ікру самка відкладає на рослинність, що росте на мілководді на дні водойми, а у разі її відсутності – на саме дно.


ПЛІТКА

Плітка живе в річках, озерах, кар’єрах ставках і навіть у невеликих струмках. Тіло вкрите досить великою лускою.  Живиться рослинами, планктоном, бентосом. Статевозрілою стає в 3-4  років при довжині 10-12 см. Нереститься в травні, коли вода прогріється до +8 0С. Ікру відкладає на розливах річок і в прибережній зоні озер на стару траву і кореневища кущів. Вилуплені з ікри личинки протягом перших днів свого життя тримаються в місцях нересту. Після початку харчування зовнішньою їжею мальки переходять в прибережні мілководдя, де мешкають зграйками серед рослин.


ЛЯЩ

Лящ поширений у річках, водосховищах. Лящ уникає холодної води, полюбляє теплі умови. Тіло вкрите твердою лускою. Колір ляща світло-сріблястий іноді із золотистим відливом.  Харчується риба різними водяними личинками, всілякими рачками, але в основному мотилем. Самці ляща досягають статевої зрілості у віці 3-5 років, самки – 4-6 років. Нереститься лящ в квітні-травні-червні. Ікру відкладають у підводних заростях.


ПЛОСКИРКА

Плоскирка – високоспинна з плоскими боками риба. Грудні і черевні (парні) плавники червоні в основі і сірі до верху. Водиться у всіх великих і середніх річках. Плоскирка – риба млява, любить воду тиху, глибоку, досить теплу.  Живе вона осіло, покидає місця постійного проживання лише на нерест, коли збирається в густі зграї. Відбувається це зазвичай вночі наприкінці травня, в червні, коли вода прогрівається до 16-17 0С. Харчується вона в основному донними організмами: хробаками, личинками комах, невеликими молюсками, рачками.


КОРОП

Тіло коропа товсте, спина широка. Короп досягає статевої зрілості на 3-5 році життя. Нерест у травні за температури води +17 0С. Плодючість сягає понад 800 тис. ікринок, які відкладаються в неглибоких ділянках на трав’янисті рослини.  Молодь коропа харчується планктоном і бентосом.


КАРАСЬ

Одна із самих невибагливих риб. Водиться в ставках, озерах, тихих зарослих річках, і навіть у болотах. Нерестяться карасі пізно, коли вода прогріється до 18-20 0С. Ікру відкладають на водну рослинність. Молодь харчується планктоном. Дорослі карасі рослинністю, зоопланктоном і зообентосом.


КРАСНОПІРКА

Тіло краснопірки високе, сплюснуте з боків, луска відносно крупна. Спинний та грудні плавці сірі з червоними верхівками, всі інші яскраво червоні. Краснопірка тримається у тихій чистій воді, в заростях очерету та іншої водної рослинності. Живиться водними рослинами, зокрема нитчастими водоростями, ікрою молюсків та інших видів риб. Статевої зрілості досягає у віці 4-5 років при довжині тіла не менше 132 см. Нерест відбувається у кінці травня – на початку червня, коли вода прогрівається вище 15 0С. Ікру відкладає на водну рослинність.


ВЕРХОВОДКА

Зустрічається в річках, проточних озерах, водосховищах та струмках. Голова маленька, верхня щелепа має заглиблення. Луска дрібна, слабко тримається на тілі. Забарвлення дуже красиве – спина сіро-блакитна з зеленим відливом, боки та черево сріблясті, дуже блискучі, плавці сірі. Статевої зрілості досягає на 3 році. Нерест відбувається з травня, коли вода прогрівається до 17-19 0С. Ікру відкладає на підводну рослинність, іноді на пісок та гальку. Личинки з’являються на 7-8 день, тримаються у рослинності біля поверхні води, іноді разом з дорослими особинами.


БІЛИЙ АМУР

Тіло білого амура подовжене, трохи сплюснуте з боків, голова невисока з прямо розташованим ротом. Луска велика, оточена темним обідком. Спинний і хвостовий плавці темні, всі інші – світлі. Основними місцями проживання є зрошувальні канали, водосховища, в яких ведеться боротьба з заростанням вищими водними рослинами. Поїдаючи на добу стільки ж трави, скільки важить сам, амур відмінно очищає від надлишків рослинності русла річок, ставків, озера.


ТОВСТОЛОБ

Розрізняють два види: білий товстолоб, який використовує в їжу фітопланктон та строкатий товстолоб, який є фіто- та зоопланктофагом. Зябровий апарат за будовою нагадує сито і має дуже багато пластинок з отворами, крізь які вода проціджується, а водорості затримуються, стаючи кормом для товстолоба.


ЛИН

Тіло високе, товсте, вкрите густим шаром слизу, луска дрібна. Рот маленький, м’ясистий з маленькими вусиками по боках. Черевні плавці у самців довші ніж у самиць. Лин – малорухлива донна риба, живе у стоячих водах із замуленим дном, які гарно прогріваються та мають багато рослинності. Лин уникає течії та холодної води. На зимовий період переміщується у найглибші місця водойми, де вже занурюватись у мул. Дорослі особини харчуються дрібними ракоподібними та молюсками, а також іншими безхребетними, яких розшукують у мулі, крім того можуть споживати водорості.


РАК

Річковий рак відноситься до безхребетних тварин, тіло чітко поділяється на передню частину – злиту голово груди, покриту буро – зеленим міцним панциром, і членисте черевце з широким плавником на кінці. На голові у рака є дві пари вусиків. Короткі подвійні вусики є органами нюху і дотику, а довгі – органами дотику. Самці і самки раків трохи відрізняються за будовою тіла. Наприклад, у самців клішні великі та потужні, черевце по ширині рівне або вужче голово грудей. У самок клішні невеликі, черевце ширше голово грудей. Міцний панцир захищає рака від ворогів, але заважає йому розвиватися, стримуючи його зростання. Тому час від часу він скидає свої тверді покрови.


ЧЕХОНЯ

Тіло чехоні подовжене, сильно стисле з боків. Спина майже пряма, черевце опукле, що має шкірястий кіль, який починається у горла і закінчується перед анальним отвором. За формою тіло нагадує шаблю, у зв'язку з чим чехоня іноді називають "шабля". Грудні плавники довгі, загострені. Спинний плавник невеликий, розташовується над довгим анальним плавником ближче до хвостового. Хвостовий плавець сильно виямчатий, його лопаті загострені. Голова невелика, тупа. Рот верхній, нижня щелепа сильно піднімається вгору. Очі великі. Луска тонка, легко спадає, блискуча. Бічна лінія розташована в нижній частині тіла під грудним плавником, різко згинається. Тіло сріблясте, спина чорна із зеленуватим відтінком. Спинний і хвостовій плавники сіруваті, решта - жовтуваті.


СИНЕЦЬ

Тіло синця стиснуте з боків і більш витягнуто в довжину, ніж у ляща. На відміну від останнього, у синця більш дрібна луска та більш довгий анальний плавник. Крім цього, у нього рот, висувний полу верхній. Від білоочки синець відрізняється загостреним рилом і більш дрібної лускою. У синця хвостовій плавник має глибоку виїмку і нижня лопать його довша за верхню. Тіло синця темно-сріблястого кольору. Спина темно-синя, боки і черевна частина тіла сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі з темними кінцями, грудні, черевні і подхвостовий злегка жовтуваті з темною окантовкою по краях.


БІЛООЧКА

Тіло білоочки, відомої на Україні під назвою клепец, стиснуте з боків, але більш витягнуте в довжину порівняно з на лящем. Воно покрито досить великою, щільно сидячою лускою. Голова невелика, рот полунижний, висувний. Очі великі, їх радужина срібляста. Нижня лопать хвостового плавця значно довше верхньої. Анальний плавник довгий, чим вона відрізняється від ляща і має за цією ознакою схожість з синцем. Від останнього відрізняється тупим рилом, станом рота (у синця він верхній) і більшою лускою. Спина білоочки чорна з синюватим відтінком, бока сріблясті. Всі плавники сіруваті, кінці спинного і хвостового плавників темні. Перед нерестом і в період нересту самці набувають шлюбний наряд у вигляді білої перлової висипки на голові і тілі.


ГОЛОВЕНЬ

Тіло головня подовжене, товсте, покрите великою лускою. Голова широка, великий рот, кінцевий. Спинний і хвостовій плавники темно-сірі, грудні плавники помаранчеві, черевні і анальний плавники рожеві.


ПІДУСТ

Тіло підуста подовжене, покрите відносно дрібною, помірно прикріпленою лускою. Голова в нього маленька. Рот нижній у вигляді поперечної щілини. Нижня щелепа загострена, покрита роговим чохлом, губа щелепи слаборозвинена. Верхня губа також слаборозвинена, тонка. Черевна порожнина у нього чорна. Забарвлення тіла світле. Спина зеленувато-чорна, іноді сіра, боки і черево сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі, грудні, черевні і анальний - червонуваті. У період нересту переважно у самців на голові і тілі з'являються горбки, які незабаром після нересту зникають.


БІЛИЗНА

Тіло білизни подовжене, сильно стисле з боків. Рот великий, нижня щелепа з горбиком, попереду на верхній щелепі є невелика виїмка для нижньощелепного горбка. Нижня щелепа довша за верхню. Спинний і анальний плавники високі, виїмчасті, хвостовий - широкий з великою виїмкою. За черевними плавниками є покритий лускою кіль. Тіло покрите дещо дрібною, щільно сидячою лускою. Спинка синювато-сірого кольору, бока світлі, черевце біле. Спинний і хвостовій плавники сірі з темними кінцями; грудні, черевні і анальний - червонуваті.


В'ЯЗЬ

Досить крупна риба, може досягати у довжину до 70 см, вага до 3 кг, іноді до 8 кг. Тіло та голова товсті, луска відносно дрібна. Рот кінцевий, маленький. Спина темна, боки сріблясті, грудні, черевні та анальні плавці червоні, спинний та хвостовий  — сірого кольору. Молоді особини дещо світліші за дорослих. Самиці забарвлені менш яскраво за самців. В річках в'язь тримається на плесах з помірною течією на середніх глибинах. У водосховищах — у гирлах річок та мілководних заливах з підводною рослинністю. Це всеїдна риба. Зазвичай живиться різноманітними безхребетними та водною рослинністю. Дорослі особини іноді також живляться молоддю риб та дрібними земноводними. Молоді особини живуть в зграях, дорослі збираються в зграї тільки взимку. Взимку зберігають активність.


МИНЬ

Минь має подовжене тіло, спереду циліндричне, позаду пласке. Голова маленька з витріщеними очима. Рот із закругленими щелепами має ряд дрібних зубів. На нижній губі по центру є добре розвинений вусик. Спинний плавник подвійний: передній - короткий задній - довгий і доходить майже до хвостового. Анальний плавник також довгий і оточує низ задній половини тіла. Хвостовий плавник закруглений. Луска ледве помітна, так як шкіра покрита товстим шаром слизу. Спина, боки і плавники чорно-зеленого кольору. На цьому тлі розкидані більш темні плями невизначеної форми. Горло, черево і черевні плавники білі. Молодь миня пофарбована в чорний колір.


СОМ

З трьох видів сомів, що зустрічаються в територіальних водах СНД, у водоймах України мешкає тільки один - сом звичайний.

Тіло сома подовжене, без луски, покрите слизом. Голова велика, сильно сплюснута, непомітно переходить в короткий тулуб. Хвіст сильно звужений з боків, значно довше тулуба. Рот широкий, з м'ясистими губами. Нижня щелепа кілька висунута вперед. На ній, як і на деяких інших кістках ротового апарату, розташовані численні низькі конусоподібні зуби, вершини яких загнуті назад. Очі невеликі, розташовані трохи вище і ззаду від кутів рота. На голові чітко виділяються дві пари ніздрів, що мають вигляд двох трубочок, загнутих вперед. На верхній щелепі знаходиться одна пара довгих вусиків, що доходять до кінця грудних плавників. На нижній щелепі є дві пари коротких вусиків, причому задні трохи коротше передніх. Довгі вусики верхньої щелепи дуже рухливі. Вусики нижньої щелепи менш рухливі. Тулуб короткий,
майже округлий. На спині, ближче до голові, розташований короткий спинний плавник. На його початку є товстий промінь, зазубрений у старих особин. Грудні черевні плавники короткі. Анальний плавник дуже довгий, зливається з заокругленим хвостовим плавником.


СТЕРЛЯДЬ

Тіло стерляді покрито п'ятьма рядами жучок, дотичних між собою в спинному і бічних рядах, в останніх - навіть притиснутих один до одного. На вершинах жучок розташовані гребені, що закінчуються шипами. Тіло між рядами жучок покрито дрібними шипами, від яких вона на дотик шорстке. Голова має подовжене, злегка загострене рило. Рот, розташований на нижній стороні голови, має округлу форму, губи - складку, за допомогою якої рот може висуватися назовні. Попереду рота знаходяться чотири бахромчатих вусика. Спина темно-бурого кольору, черево жовтувате або білувате, плавники сірі. В залежності від умов проживання інтенсивність забарвлення тіла може трохи змінюватися. У період нересту на голові з'являється шлюбний наряд у вигляді білого нальоту.


БИСТРЯНКА

Тіло бистрянки подовжене, сильно стисле з боків, покрите тонкою, легко спадаючою лускою. Від уклей вона зовні відрізняється як наявністю чорних крапок знизу і зверху проривів бічної лінії, так і іноді темної смужки по тілу. Тіло у бистрянки вище, ніж у уклей. Рот кінцевий, спина чорнувата із зеленуватим відтінком. Нижні частини боків і черевце сріблясті. Спинний і хвостовій плавники сірі, грудні, черевні і анальний - світлі з жовтуватими підставами.


В’ЮН

Тіло в'юна подовжене, злегка стисле з боків, покрите дрібною лускою. Голова невелика, витягнута вперед. Рот звернений донизу і оточений 10 вусиками, з яких чотири найбільш короткі знаходяться на верхній щелепі, два - у кутах рота і чотири - на нижній щелепі. Очі маленькі, розташовані біля самого чола, жовті. Плавники маленькі, хвостовий закруглений. Забарвлення залежить від умов проживання. Спина бура з численними дрібними темними плямами, черевце жовтувате і також плямисте. Посередині тіла розташована широка темна смуга, а вище і нижче неї - по одній більш вузькій і коротшій. Плавники коричневі, спинний і хвостовій - усіяні темними плямами.


ПІЧКУР

Пічкур має витягнуте, веретеноподібне тіло, яке покрите відносно великою лускою. Рот нижній, в кутах його є по одному усику. Лоб широкий, очі поставлені високо. Спина зеленувато-бурого кольору, боки і черевце жовтувато-білі. Чорні плями розкидані по всьому тілу. З боків вони зливаються в смужку. Спинний і хвостовій плавники сірі з темними рисками і плямами, грудні і черевні - блідо-жовті.


ГІРЧАК

Гірчак звичайний надає перевагу водоймам із стоячою або слаботекучою водою. Харчується в основному рослинною їжею: нитчаткою, водоростями (диатомеями), від яких, ймовірно, м'ясо його, і отримало гіркуватий смак. Вочевидь, цей смак і дав рибі ім'я "гірчак".

Більшість видів має довжину 8 — 10 см, тільки колючий гірчак досягає 15 — 16 см. За зовнішнім виглядом нагадує невеликого карасика. Тіло сплюснуте з боків, голова відносно невелика. Луска крупна, бічна лінія дуже коротка, її пори закінчуються до десятої луски. Рот маленький, глоткових зубів по 5 з кожного боку, розташовані в один ряд. Забарвлення сріблясте на боках та череві, спина зеленувата, у хвостовій частині є темна смужка, більше чи менше виражена у різних видів. Очі жовті з помаранчевою плямою зверху. Під час розмноження самці міняють забарвлення. Спина та боки стають темно-фіолетові, бокова смужка яскраво-зеленою, черево рожеве.

Управління Державного агентства рибного господарства у Сумській області

Адреса: 40009, м.Суми, вул. Першотравнева, 29

тел.:+38 (0542) 779 010 , тел/факс:+38 (0542) 779 010

E-mail: sm.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

f y t t